WIELKANOC
- Szczegóły
- Roman Grygier
Najserdeczniejsze życzenia
zdrowych, radosnych i spokojnych
Świąt Wielkiej Nocy,
smacznego jajka, mokrego dyngusa,
a także odpoczynku w rodzinnym gronie.
Niech każdy z Was wykorzysta ten okres czasu jak najlepiej,
każdego dnia znajdując chwilę czasu dla siebie i swoich bliskich.
Niech króliczek przyniesie Wam w prezencie to, czego najbardziej pragniecie,
coś, co pozwoli spełnić choć jedno Wasze marzenie...
Konkurs Sprawny w zawodzie - technik mechatronik w Bielsku-Białej
- Szczegóły
- Roman Grygier
30 marca 2012 roku już po raz osiemnasty zorganizowano konkurs "Sprawny w zawodzie", w którym wzięli udział uczniowie szkół technicznych w województwie śląskim. Do tegorocznej edycji, której współorganizatorem jest Kuratorium Oświaty w Katowicach, zgłosiło się 40 uczestników z kilkunastu szkół w regionie, w tym dwójka uczniów ZSZiO w Woli - członkowie KOŁA MECHATRONICZNEGO - Łukasz Adamczyk i Maciej Mamok.
Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku ? Białej, który od początku jest współorganizatorem i uczestnikiem konkursu. Uczniowie walczyli o zwycięstwo w dwóch specjalnościach: technik mechatronik oraz technik elektronik. Konkurs miał dwa etapy: teoretyczny i praktyczny. Do drugiego, finałowego etapu przeszło tylko ośmiu uczestników. Ich zadaniem było wykonanie na przygotowanym stanowisku ćwiczenia sprawdzającego praktyczne umiejętności zawodowe. Niestety, zarówno Łukaszowi Adamczyk, jak i Maćkowi Mamok nie powiodło się w teście teoretycznym i nie zobaczyliśmy ich w części praktycznej.
Tegoroczni laureaci:
KONKURS ?SPRAWNY W ZAWODZIE ? TECHNIK MECHATRONIK ?
I miejsce - Paweł Kuś, Zespół Szkół, Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej
II miejsce - Krzysztof Foks, Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach
III miejsce - Maciej Kozik, Zespół Szkół, Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej
Pomysłodawcą konkursu jest Włodzimierz Dymek ? nauczyciel Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych, a także doradca metodyczny w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Bielsku-Białej.
III OLIMPIADA MECHATRONIKI
- Szczegóły
- Roman Grygier
III Olimpiada Mechatroniki odbyła się 19.03.2012 r. Organizatorem była Wyższa Szkoła Mechatroniki w Katowicach. W konkursie uczestniczyło 14 zespołów reprezentujących techniczne szkoły ponadgimnazjalne województwa śląskiego. Pierwszy etap składający się z 45 pytań testowych dotyczył zagadnień z dziedziny elektroniki wraz z elektrotechniką, pneumatyki, hydrauliki oraz elektropneumatyki i mechaniki. Drugi etap, do którego zakwalifikowało się 6 drużyn, polegał zaś na programowaniu przemysłowych sterowników PLC Ge Fanuc oraz robotów Kawasaki. Nasze KOŁO MECHATRONICZNE reprezentował zespół w składzie: Szymon Wiera, Piotr Bryła i Łukasz Marszałek. Niestety, naszym zawodnikom zabrakło trzech punktów, aby zakwalifikować się do drugiego etapu olimpiady.
Wrocławianie wygrali w międzynarodowym turnieju robotów
- Szczegóły
- Roman Grygier
Bartosz Derkacz i Szymon Mońka z Politechniki Wrocławskiej oraz ich roboty: Impact i Shock zdobyli pierwsze i drugie miejsce w kategorii "line follower" na międzynarodowym turnieju Robot Challenge 2012 w Wiedniu.
Studenci są członkami Koła Naukowego Inżynierii Mechatronicznej na Politechnice Wrocławskiej. "Line follower", czyli konkurencja, w której zajęli czołowe miejsca, to prawdziwa robotyczna formuła 1. Robot ma za zadanie jak najszybciej pokonać trasę wyrysowaną grubą, ciemną linią na plastykowych płytach. W trakcie jazdy roboty rozpędzają się do 10 kilometrów na godzinę. Pojazdy są wyposażone w czujniki optyczne, za ich pośrednictwem rozpoznają, jak biegnie linia.
W zawodach startowali także studenci z Koła Naukowego Robotyków "KoNaR" działającego przy Wydziale Elektroniki PWr (w kategoriach LineFollower, Microsumo i Minisumo). W Linefollower nie udało im się przejść poza eliminacje, w Microsumo odpadli w 1/4 finału. W kategorii Minisumo, gdzie zadaniem robotów (których wymiary nie mogą przekroczyć 10x10cm, a waga 500g) jest wypchnięcie przeciwnika z ringu, wystartowały cztery wrocławskie roboty:
- broniący złota z RobotChallenge 2011 "I prawo Murphyego" (Maciej Gawron) odpadł w eliminacjach,
- yatt.dwa (Marcin Dymczyk) odpadł w 1/8 finału,
- yatt.trzy (Marcin Dymczyk) zajął trzecie miejsce i zdobył brązowy medal,
- Rudy 103 (Tomasz Jagielski, Karol Bojar) zajął drugie miejsce, zdobywając srebrny medal. W półfinale Rudy 103 wygrał z yattem.trzy.
W klasyfikacji generalnej Robot Challenge 2012 Polska zajęła pierwsze miejsce z pięcioma złotymi medalami, pięcioma srebrnymi i trzema brązowymi, z czego jedno złoto, dwa srebra i jeden brąz przywieźli studenci Politechniki Wrocławskiej. Polacy wyprzedzili konstruktorów m.in. z Austrii, Czech, Łotwy, Słowacji i Niemiec. W międzynarodowych zawodach wzięli udział reprezentanci 11 państw.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
Feryjne zajęcia
- Szczegóły
- Roman Grygier
Podczas ferii zimowych odbyły się zajęcia KOŁA MECHATRONICZNEGO, w ramach których projektowano i konstruowano roboty oraz je programowano. Podsumowaniem zajęć było uruchomienie wszystkich zbudowanych konstrukcji i przeprowadzenie testów. Jako ciekawostkę należy nadmienić prezentację różnych sposobów sterowania elementami wykonawczymi na odległość - bezprzewodowo, z wykorzystaniem technologii Bluetooth.