Wigilijne życzenia
- Szczegóły
- Roman Grygier
Dzisiaj o zmierzchu wszystkie dzieci,
Jak małe ptaki z gniazd,
Patrzą na niebo, czy już świeci
Najpierwsza z wszystkich gwiazd.
O zimne szyby płaszczą noski
W okienkach miast i wsi,
Czy już sfrunęła z ręki Boskiej,
Czy już nad nami tli.
Różowe niebo pociemniało,
I cień błękitny legł
Na ziemię białą, białą, białą,
Na nieskalany śnieg.
Anioły mogą zejść do ludzi,
Przebiec calutki świat:
Śnieg taki czysty, że nie ubrudzi
Białych anielskich szat.
Białe opłatki, białe stoły,
Świeżych choinek las...
Doprawdy mogą dziś anioły
Zagościć pośród nas.
Tylko ta gwiazda niech zaświeci
Nad ciszą białych dróg
I zawiadomi wszystkie dzieci,
Ze się narodził Bóg.
Bronisława Ostrowska
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia
Radosnego, świątecznego nastroju
Miłych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół
Uczniom uczestniczącym w zajęciach KOŁA MECHATRONICZNEGO,
a także Nauczycielom oraz Pracownikom
Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie
życzy Administrator
LEGO MINDSTORMS
- Szczegóły
- Roman Grygier
Tuż przed Mikołajkami nasze KOŁO MECHATRONICZNE otrzymało od Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie zestaw programowalnych klocków LEGO MINDSTORMS NXT 2.0 wyposażony w mikrokomputer pozwalający na komunikację bezprzewodową w standardzie Bluetooth i jednoczesną obsługę czterech czujników (spośród optycznych, ultradźwiękowych oraz dotyku) i trzech silników elektrycznych z detektorem kąta obrotu. O możliwościach tego sprzętu niech najlepiej świadczy ilość projektów, które zostały przy jego pomocy zrealizowane zarówno przez amatorów robotyki jak i profesjonalistów (co można zobaczyć choćby na YouTube) oraz powszechne wykorzystanie go na technicznych uczelniach wyższych.
Microsoft udostępnia Robotics Studio za darmo
- Szczegóły
- Roman Grygier
Microsoft Robotics Developer Studio to środowisko do sterowania i symulowania robotów, jeszcze do niedawna dostępne w trzech wersjach - darmowej z ograniczoną funkcjonalnością, komercyjnej i akademickiej. Od przeszło dwóch lat cały pakiet jest dostępny do pobrania ze stron Microsoftu, bądź stąd.
Microsoft najwyraźniej widzi dużą przyszłość przed robotyką. Jednak próba zajęcia podobnej niszy, co MS-DOS i Windows na początku rozwoju komputerów PC może im się nie udać. Aktualnie RDS ma zaledwie około 60 tysięcy aktywnych użytkowników i liczną konkurencję w postaci różnych środowisk robotycznych, takich jak opensource'owy projekt OROCOS, Robot Operating System firmy Willow Garage, francuski Urbi, ERSP firmy Evolution Robotics i inne. Zobaczymy, czy udostępnienie swoich narzędzi za darmo oraz publikacja części kodu źródłowego pomoże Microsoftowi zdobyć lepszą pozycję w tym segmencie rynku. A na razie, jeżeli ktoś ma w garażu zmontowanego robota, ale nie wie, w jakim środowisku go zaprogramować, to dostępne mu opcje właśnie uległy zwiększeniu o jeszcze jedną.
Na naszej stronie w dziale Pobieralnia/Programowanie znajdują się przykładowe programy w języku VPL.
Żródło: Gazeta Wyborcza
Robot, który zna się na kamuflażu
- Szczegóły
- Roman Grygier
Amerykańscy naukowcy stworzyli robota, który zmienia swój kolor tak, by wtopić się w otoczenie.
Po jasnej podłodze pełznie niezdarnie robot. Ma cztery krótkie ramiona, spłaszczony gumowy tułów i przypomina dalekiego kuzyna ośmiornicy. Ciekawie robi się dopiero, gdy robot dotrze do ciemnego dywanika - wówczas jego ciało momentalnie zmienia kolor, upodabniając się do podłoża. Pracę poświęconą sprytnemu robotowi opublikowano na łamach pisma "Science".
Inspiracją dla twórców robota były prawdziwe morskie głowonogi, np. ośmiornice czy kałamarnice, które potrafią zmieniać ubarwienie tak, by idealnie wtopić się w otoczenie. - Jeśli spojrzeć na różne roboty, to większość z nich jest zbudowanych na planie ciała ssaków - mówi prof. George Whitesides z Uniwersytetu Harvarda, współautor pracy - Zadaliśmy sobie pytanie: dlaczego trzeba tak robić? Dlaczego nie wziąć pod uwagę organizmów, które są miękkie, mają inną budowę ciała, poruszają się w inny sposób i potrafią się kamuflować?
Jak pomyśleli, tak zrobili. Jako bazę do nowego pomysłu naukowcy wykorzystali swój wcześniejszy projekt - polimerowego robota, który pełzał dzięki powietrzu wpuszczanemu do wąziutkich kanalików w "mackach". Tym razem badacze wyposażyli polimerowe ciało robota w dodatkową powłokę poprzetykaną mini kanalikami, w które można było wpompować barwniki. Dzięki temu robot zlewał się kolorsytycznie z podłożem lub przeciwnie - był na nim bardzo widoczny. Zamiast kolorowych cieczy, do kanalików można wpuścić fluorescencyjną ciecz, dzięki której robot świeciłby w ciemności. Czyniąc się bardziej widocznym, robot mógłby wskazywać swoją pozycję innym maszynom lub ludziom. To mogłoby się przydać np. w sytuacji wykorzystania podobnych maszyn w akcjach ratunkowych, także prowadzonych przy słabym oświetleniu. Choć obecnie barwnik jest wpompowywany do ciała robota z zewnętrznego zbiornika, w przyszłości mógłby on umieszczony w ciele robota.
Źródło: Gazeta Wyborcza