Zasilacz warsztatowy
- Szczegóły
- Super User
Korzystając z długiego weekendu powolutku powstawał zasilacz warsztatowy potrzebny do zasilania kolejnego robota... Jak można zauważyć na kolejnych fotografiach - wraz z postępem prac rosła entropia, co może stanowić potwierdzenie praw termodynamiki...
Jak powstają roboty...
- Szczegóły
- Super User
Podczas ostatnich zajęć członkowie KOŁA MECHATRONICZNEGO m.in. budowali roboty z klocków LEGO.
I ty możesz zostać MacGyverem!
- Szczegóły
- Super User
Kilka lat temu pojawił się projekt Arduino ? czyli platforma dla systemów wbudowanych oparta na prostym projekcie Open Hardware przeznaczonym dla mikrokontrolerów montowanych w pojedynczym obwodzie drukowanym, z wbudowaną obsługą wejścia/wyjścia oraz standaryzowanym językiem programowania C/C++. Celem projektu Arduino jest przygotowanie narzędzi ? ogólnodostępnych, tanich, nie wymagających dużych nakładów finansowych, elastycznych i łatwych w użyciu przez hobbystów. Częściowo, Arduino stanowi również alternatywę dla osób, które nie mają dostępu do bardziej zaawansowanych kontrolerów, wymagających bardziej skomplikowanych narzędzi. Jednak rozwinięcie idei Arduino pod nazwą PAPERduino potrafi zwalić z nóg. Otóż PAPERduino jest w pełni funkcjonalną wersją Arduino pozbawioną jednak płytki PCB, która ostała zastąpiona papierem! Dzięki temu, wystarczy kupić elementy elektroniczne, wydrukować PAPERduino, zmontować całość (fakt ? trzeba trochę polutować, ale nie jest to dużo pracy) i można bawić się z Arduino! Pomysł godny samego MacGyvera!
Na nowym serwerze!
- Szczegóły
- Super User
W ubiegłym tygodniu zakończyły się prace związane z przeniesieniem strony internetowej KOŁA MECHATRONICZNEGO na nowy serwer. Nie było to najprostsze zadanie ze względu na ilość danych, jakie musiały być skopiowane (prawie 2 GB danych!). Niejako przy okazji zmieniony został system CMS, dzięki któremu wyświetlana jest zawartość strony WWW, a także odnowiona została szata graficzna. Sprawdzono również poprawność odnośników ? niedziałające zostały usunięte. Mamy nadzieję, że nowa odsłona strony WWW KOŁA MECHATRONICZNEGO będzie funkcjonować bez zastrzeżeń!
Symulator ITS PLC
- Szczegóły
- Roman Grygier
ITS PLC Professional Edition to pakiet edukacyjny pomagający opanować i udoskonalać techniki programowania PLC. System wykorzystuje technologię 3D, generowany w czasie rzeczywistym obraz, rozbudowaną fizykę i pełną interaktywność z otoczeniem.
ITS PLC oferuje pięć wirtualnych środowisk do nauki i podwyższania kwalifikacji z zakresu programowania PLC. Każdy system jest symulacją rzeczywistego procesu często występującego w przemyśle. Do dyspozycji użytkownika oddane zostały następujące systemy: Sortownia, Mieszalnik, Paletyzarka, Maszyna pakująca, Magazyn automatyczny.
Sterownik PLC odczytuje informacje pochodzące z wirtualnych czujników oraz kontroluje wirtualne elementy wykonawcze. Do wymiany informacji między PLC a komputerem wykorzystywany jest konwerter I/O z 32 separowanymi kanałami oraz interfejs USB. System ITS PLC Professional Edition współpracuje ze sterownikami wszystkich producentów m.in. Allen-Bradley, Festo, Hitachi, Mitsubishi, Moeller, Omron, Siemens, Telemecanique, Unitronics i wielu innych.
Zachęcamy do pobrania testowej wersji programu. Wersja ta pozwala na zapoznanie się ze środowiskiem ITS PLC Professional Edition. Wersja demo nie pozwala na podłaczenie pakietu do sterownika PLC. Więcej informacji można znaleźć na stronie WWW producenta oraz polskiego dystrybutora.