WIELKANOC
- Szczegóły
- Super User
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnychpełnych, miłości,radosnego, wiosennego nastroju,serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół życzy Redakcja.
Mechaniczna mrówka skonstruowana przez Festo
- Szczegóły
- Super User
Mają trzy pary nóg, głowy, odwłoki i szczęki, jak u prawdziwych mrówek. Potrafią współpracować przy wykonywaniu zadań. Zdaniem konstruktorów, mają być zwiastunem nowej koncepcji robotów przemysłowych.
Za zespół wzorowanych na mrówkach urządzeń odpowiada niemiecka firma Festo. Jej inżynierowie szukają inspiracji w naturze, która cały czas góruje nad ludzkimi technologiami efektywnością. Ostatnim obiektem ich zainteresowań stały się właśnie małe, pracowite, słynące z doskonałej współpracy owady. Można je zobaczyć w akcji na poniższym filmie:
Roboty napędzane są zasilanymi bateryjnie ceramicznymi silnikami. Za nawigację odpowiadają optyczne lasery, stereowizyjne kamery zamontowane na głowach, oraz optoelektryczne czujniki w odwłokach (takie, jakie znamy z komputerowych myszek). Komunikację w ramach roju zapewniają moduły wi-fi. Do wykonania mrówek wykorzystano drukarki trójwymiarowe.
Wedle oświadczenia Festo, w technologiach produkcyjnych czekają nas fundamentalne zmiany. Od towarów masowych mamy przejść do rzeczy tworzonych na indywidualne zamówienia, w krótkich seriach. Taka rewolucja wymaga od fabryk elastyczności i zdolności do szybkiego przerzucania się na wytwarzanie różnego rodzaju towarów. Zdaniem firmy, roboty w zakładach produkcyjnych przyszłości podołają temu zadaniu samoistnie koordynując swoje działania, tak jak robią to mrówki, bez potrzeby uwzględniania jakiegoś centralnego systemu zarządzania, rozdzielającego zadania każdemu indywidualnie.
Podobny system, nieco ponad rok temu pokazali naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Wzorowali swe urządzenia na termitach i rzucili na zasady ich działania nieco więcej światła od Niemców.
Termity, jako grupa są w stanie tworzyć bardzo złożone konstrukcje całkowicie bez nadzoru i bez ciągłej dyskusji o tym, co właściwie powinno być zrobione za chwilę - mówi Radhika Nagpal, profesor nauk komputerowych, która kierowała projektem. - W koloniach termitów królowa nie układa planu i nie udziela instrukcji każdemu termitowi z osobna - dodaje. Zamiast tego termity posługują się tzw. stygmergią, czyli komunikacją poprzez zmiany wprowadzane do otaczającego środowiska. Kiedy jeden termit wykonuje jakąś czynność, reszta jest w stanie to wychwycić i zareagować zgodnie z zestawem prostych instrukcji, które naukowcy skopiowali za pomocą odpowiednich algorytmów. Są to swoiste zasady "ruchu drogowego" pomyślane tak, by roboty nie wpadały na siebie, oraz czynności typu "znajdź przedmiot", "połóż go tam, gdzie najlepiej pasuje", a ostatecznie "powtarzaj to wszystko do skutku". Dokonania robotów zespołu prof. Nagpal można zobaczyć tu:
Naukowcy, prócz zastosowań przemysłowych przewidują też wykorzystanie takich rozwiązań w misjach kosmicznych, np. przy budowie różnego rodzaju instalacji na Marsie.
Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75400,17677493,BionicANTs__Niemcy_zbudowali_mechaniczne_mrowki.html#ixzz3YssT6JbL
VII edycja Robotic Tournament w Rybniku
- Szczegóły
- Super User
W sobotę, 28 marca 2015 roku, członkowie KOŁA MECHATRONIKI, jakie funkcjonuje w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie przy współpracy z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, wzięli udział w VII edycji międzynarodowego konkursu Robotic Tournament, jaki odbywał się w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. Jak co roku liczba liczba uczestników była spora ? w tej edycji zarejestrowało się 79 drużyn ze 182 robotami. Wśród nich było także naszych pięć robotów.
Lista konkurencji obejmowała:
- LineFollower,
- LineFollower for lego,
- Sumo,
- MiniSumo,
- Sumo for lego,
- MicroMouse,
- Freestyle,
- LegoConstructor,
- RoboDragRace.
Podobnie jak w zeszłym roku wystartowaliśmy w dwóch konkurencjach ? LineFollower for lego (polegającej na jak najszybszym pokonaniu trasy wzdłuż poprowadzonej krętej linii) oraz Sumo for lego (w której to należało wypchnąć wrogiego robota z planszy dohy? przynajmniej dwa razy w trakcie trzech maksymalnie trzyminutowych rund). W każdej z nich wystawiliśmy po dwa roboty:
LineFollower for lego
- Kumamon
- Pszemek (to nie błąd ortograficzny, a fantazja zgłaszającego...)
Sumo for lego
- Dzik
- Bajcep$
W konkurencji LineFollower for lego wystartowało łącznie trzydzieści jeden robotów. Kumamon zajął dziewiąte miejsce, zaś Pszemek dwudzieste drugie miejsce.
LineFollower for lego - Wyniki
W Sumo for lego oba nasze roboty pomimo niewielkich rozmiarów i małej masy (zaledwie 1000 ? 1200 g) wyszły ze swoich grup. Dzik odpadł po trzeciej walce. Z kolei Bajcep$ został wyeliminowany w 1/8 finałów.
Naszym mechatronikom gratulujemy wyników i liczymy na miejsca na podium w przyszłym roku!
Walki sumo robotów wykonanych z klocków LEGO MINDSTORMS
- Szczegóły
- Super User
W ubiegłym tygodniu, po zakończonym kursie programowania w języku NXC (Not eXactly C - język programowania wysokiego poziomu przeznaczony dla LEGO Mindstroms NXT) uczniowie klasy 4 MH (w tym także uczestnicy zajęć KOŁA MECHATRONIKI) rozegrali turniej sumo robotów, które samodzielnie wykonali z klocków LEGO Mindstroms NXT. Zwycięska konstrukcją okazał się być robot wykonany przez zespół w składzie: Bartłomiej Nycz, Robert Pudełko i Dominik Siuta. Praktycznie w każdym pojedynku był niepokonany! Wygrywał także bez większych problemów death mecze! Już w najbliższą sobotę konstrukcja podobna do niego wystartuje w VII edycji międzynarodowego konkursu Robotic Tournament w Rybniku.
Poniżej przedstawiamy serię filmów z turnieju. Jak można na nich zauważyć, niektóre walki były zwyczajnie nudne (np. z powodu awarii robota), inne z kolei nadzwyczaj emocjonujące, a nawet ze zwrotami ?akcji?...
Targi w Kielcach
- Szczegóły
- Super User
W dniach od 10 do 12 marca 2015 roku w Kielcach miało miejsce wielkie wydarzenie. W jednym miejscu jednocześnie odbyło się aż osiem targów związane z szeroko rozumianym przemysłem, głównie ciężkim:
- XX Targi Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-STOM, czyli jedno z najważniejszych wydarzeń przemysłu pomiarowego w Europie Środkowo - Wschodniej. Wystawie, jak co roku, miały miejsce pokazy najnowocześniejszych maszyn i urządzeń pomiarowych, a także badania materiałów. Na stoiskach zaprezentowano innowacyjne metody pomiarowe, aparaturę do prób niszczących oraz oprzyrządowania analityczne. W halach wystawienniczych można było zobaczyć zarówno urządzenia do pomiarów wytrzymałości czy do określania innych wielkości fizycznych, jak również zastosowanie systemów służące do przetwarzania obrazu. Oprócz najlepszych firm i światowych marek, na targach CONTROL-STOM zaprezentowały się instytucje szkoleniowe, instytuty, stowarzyszenia i wydawnictwa branżowe.
- VI Targi Technologii Antykorozyjnych oraz Ochrony Powierzchni EXPO-SURFACE to prawdziwe święto branży. Tegoroczna edycja wystawy pozwoliła zobaczyć wszystko to, co umożliwia precyzyjne naniesienie farb, w tym m.in. agregaty malarskie, pistolety do malowania i pompy membranowe. Na stoiskach nie zabrakło specjalistycznych urządzeń jak piaskarki czy śrutownice. W czasie targów EXPO-SURFACE zwiedzający mogli zapoznać się z wszechstronną ofertą wyrobów malarskich, a także materiałów i usług dedykowanym producentom oraz warsztatom lakierniczym. W Targach Kielce pokazano nowe opracowania i postępowe rozwiązania, z których większą część zaprezentowana na żywo.
- VIII Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań PNEUMATICON obfitowały w najnowocześniejszy sprzęt z zakresu pneumatyki, hydrauliki, napędów i sterowań. W czasie targów wystawcy zaprezentowali innowacyjne elementy i systemy pneumatyczne, w tym między innymi silniki, siłowniki, zawory, przetworniki, sprężarki i przekładnie. W halach wystawienniczych można było zapoznać się również z ofertą branży hydraulicznej, w tym z zaworami, przełącznikami, turbinami, silnikami, generatorami i zasilaczami. Podczas wydarzenia nie zabrakło prezentacji sterowników hydraulicznych, pneumatycznych i elektromechanicznych. W czasie targów wystawcy pokazali również najnowocześniejsze napędy pneumatyczne, hydrauliczne oraz mechaniczne.
- VIII Targi Obróbki Blach STOM-BLECH, czyli najważniejsze wydarzenie branży w Europie Środkowo-Wschodniej. W halach wystawienniczych nie brakło maszyn i oprzyrządowania do obróbki blach, oprzyrządowania technologicznego obrabiarek, najnowszych programów i systemów wspomagania komputerowego procesów obróbki.
- VIII Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL obfitowały w najnowocześniejsze maszyny do obróbki metalu, w tym między innymi sprzęt wykorzystywany do obróbki wiórowej, wycinarki laserowe czy wykrawarki. W czasie tegorocznej imprezy, w halach targowych prezentowane były również innowacyjne rozwiązania technologiczne, automaty, roboty, a także urządzenia kontrolno-pomiarowe.
- II Targi Laserów i Technologii Laserowych STOM-LASER to prawdziwe święto technologii laserowych. Wystawa w całości była bowiem poświęcona laserom przemysłowym i zastosowaniu technologii laserowych w przemyśle. Na stoiskach zaprezentowano między innymi techniki laserowego spawania, hartowania, deponowania i cięcia. Nie zabrakło również najnowocześniejszych instalacji laserowych, urządzeń do opisywania laserowego, systemów optyki laserowej czy urządzeń do pomiarów laserowych. W czasie targów STOM-LASER zwiedzający mogli zapoznać się również z wszechstronną ofertą produktów z zakresu automatyzacji oraz mechanizacji procesów produkcyjnych.
- X Międzynarodowe Targi Technologii i Urządzeń dla Spawalnictwa SPAWALNICTWO, jak co roku obfitowały w innowacyjne technologie oraz sprzęt spawalniczy. Podczas tegorocznej wystawy można było zobaczyć, testować i oceniać maszyny oraz urządzenia do cięcia, zgrzewania, lutowania oraz natryskiwania cieplnego. W halach targowych zaprezentowano również materiały spawalnicze i linie technologiczne. W trakcie targów wystawcy pokali najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu wspomagania komputerowego procesów spawalniczych oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych.
- Targi Wirtualizacji Procesów WIRTOPROCESY to wyjątkowa wystawa, podczas której producenci i dystrybutorzy sprzętu zaprezentowali najnowocześniejsze technologie projektowania i tworzenia prototypów od momentu projektowania komputerowego do drukowania przestrzennego. W czasie tegorocznej wystawy zwiedzający mieli okazję zgłębienia tajników takich technologii jak Rapid Prototyping, drukowanie 3D, czy zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w przemyśle. Wydarzeniu po raz kolejny towarzyszły Dni Druku 3D, czyli event skupiający wszystkich, którzy są związani z drukiem 3D - zarówno amatorów jak i profesjonalistów.
Na tak ważnej imprezie nie mogło zabraknąć mechatroników z Pszczyny. Uczniowie klas 3 Tma i 3 Tmb oraz uczestnicy KOŁA MECHATRONIKI po kilkugodzinnej podróży dotarli na teren targów 11 marca. Przez kilka godzin zwiedzali oni stoiska, przyglądali się pokazom i zbierali materiały reklamowe. Największym powodzeniem, nie licząc robiących ogromne wrażenie sporych rozmiarów maszyn do obróbki metalu, cieszyły się stoiska z drukarkami 3D. Jednym z powodów było prawdopodobnie to, że już za kilka lat technologia ta zawita do naszych domów...