Montaż drukarki 3D 3novatica Gate 1.0
- Szczegóły
- Super User
Na początku listopada otrzymaliśmy z rąk dyrektora ZSZiO w Woli pana Wojciecha Strączka drukarkę 3D firmy 3NOVATICA ? model GATE 1.0, oczywiście w formie KIT-u do samodzielnego montażu, uruchomienia i kalibracji? Parametry samej drukarki, jak na przedział cenowy do 3000 zł, prezentują się nieźle. Mamy tu całkiem spory obszar roboczy (200 mm x 220 mm x 210 mm). Drukujemy na szkle filamentem o średnicy 1,75 mm wykonanym z takiego materiału jak ABS, Guma, Laybrick, Laywood, NinjaFlex, Nylon, PLA, PVA.
Pomimo sporego zapału okazało się, że sprawa montażu jest o wiele bardziej skomplikowana, niż na pierwszy rzut oka mogła się wydawać. Przebrnięcie przez ponad pięćdziesięciostronicową instrukcję montażu zajęło kilkadziesiąt godzin, jakie spędziliśmy w szkole po lekcjach oraz w ramach zajęć KOŁA MECHATRONIKI. Wreszcie po uruchomieniu drukarki wyszły drobne błędy i niedokładności montażu, których usunięcie zajęło kolejnych kilka godzin. Gotową do pracy, skalibrowaną drukarkę udało się otrzymać po trzech tygodniach...
Nowości w dziale POBIERALNIA!
- Szczegóły
- Super User
Na stronie KOŁA MECHATRONICZNEGO pojawiły się nowe programy do pobrania:
- ProfiCAD 8.3.3 wraz z dodatkowymi symbolami do wykorzystania w tworzonych schematach
- OFT2 Grafcet V2.0.9.2 Freeware
- OFT2 Version 2.0.10.9 Demo (Omegon Teachware Pneumatik & Hydraulik CAD and Simulation)
Wydrukowali części do myśliwców na drukarce 3D
- Szczegóły
- Super User
Co może powstać z drukarki 3D? - Gabarytowo największa rzecz, jaką widziałem, to silnik samochodowy w jednej części - mówi Rafał Tomasiak, prezes Zortraxu.
Tomasiak założył Zortrax w 2013 roku w Olsztynie. - Po raz pierwszy drukarki 3D zobaczyłem na targach za granicą i uwierzyłem, że coś takiego w ogóle istnieje. Zrozumiałem też, że to brakujące ogniwo w przemyśle - mówi Tomasiak.
Drukarki 3D znajdują zastosowanie w produkcji przemysłowej, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. - Istnieją trzy technologie druku w 3D. Pierwszy to drukowanie płynem, drugi z proszku oraz lasera, wreszcie trzeci i zarazem najbardziej popularny to drukowanie z plastikowej żyłki - tłumaczy Tomasiak.
Zortrax w ciągu kilku lat wyrósł na polskiego lidera druku 3D dla biznesu, w tym głównie dla projektantów, architektów oraz inżynierów.
Sprzedaje swoje produkty w Polsce oraz prawie 60 krajach świata. Aż 80 proc. przychodów pochodzi z eksportu - głównie do państw Europy Zachodniej, Azji czy Stanów Zjednoczonych.
Fima współpracowała z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi w Bydgoszczy, gdzie technologia druku 3D służy m.in. do serwisowania i modernizowania samolotów. Drukarki 3D olsztyńskiej firmy wykorzystywane są także do doposażenia samolotów myśliwskich Su-22 i MiG-29 Lotnictwa Sił Zbrojnych RP (tak aby spełniały wymagania NATO).
W przyszłym roku spółka chce zadebiutować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Jednym z największych dotychczasowych sukcesów firmy było zdobycie finansowania w kampanii crowdfundingowej, która stała się też kampanią marketingową Zortraxu.
PARROT BEBOB DRON
- Szczegóły
- Super User
2 listopada otrzymaliśmy bardzo miły prezent ? drona PARROT BEBOB DRON wyposażonego w kamerę FullHD. Oczywiście nie pozostało nam nic innego, jak tylko zmontować drona, naładować akumulatory, zainstalować na smartfonie odpowiednie oprogramowanie i przetestować nową ?zabawkę? w działaniu na szkolnym korytarzu...
George Boole ? jeden z twórców rewolucji cyfrowej
- Szczegóły
- Super User
Właśnie dziś, 2 listopada obchodzimy 200-lecie urodzin człowieka, dzięki któremu możemy się cieszyć z naszego cyfrowego świata! To George Boole wymyślił algebrę używaną we współczesnej informatyce i elektronice cyfrowej do opisu logiki działania. Genialność Boole'a polegała na tym, że przy pomocy tylko dwóch elementów, czyli "0" i "1" (zwanych zamiennie także jako "prawda" i fałsz", "on" i "off", czy też stanem "wysokim" i "niskim"), oraz jedynie trzech działań logicznych ? iloczynu logicznego (koniunkcji, "AND", "I"), sumy logicznej (alternatywy, "OR", "LUB") i przeczeniu (negacji, "NOT", "NIE"), można opisać dowolny układ logiczny! Pamiętajmy więc, komu zawdzięczamy możliwość używania urządzenia, dzięki któremu właśnie czytamy ten tekst...
George Boole przyszedł na świat w angielskim Lincoln w biednej rodzinie szewca. W szkole - dość kiepskiej, bo rodziny nie było stać na prywatną - szybko opanował cały materiał, a większość wiedzy czerpał sam z książek. W wieku 20 lat zafascynowała go matematyka. Był zbyt biedny, by chodzić na akademickie wykłady, ale samodzielnie przestudiował prace Josepha Lagrange'a i Pierre'a Laplace'a i zaczął pisać własne prace. Zostały docenione - w 1844 roku otrzymał medal Towarzystwa Królewskiego. Trzy lata później opublikował niewielką pracę "Mathematical Analysis of Logic" (Matematyczna analiza logiki), w której zawarł zasady swojej algebry. Potem rozwinął je w dziele The Laws of Thought (Prawa myśli) opublikowanym w 1854 r.
W 1849 roku zgłosił swoją kandydaturę na stanowisko profesora i nauczyciela łaciny w nowo utworzonym Queen's College w irlandzkim Cork. Podanie najpierw odrzucono, ale Boole spróbował jeszcze raz i tym razem został przyjęty, choć nie miał żadnego stopnia naukowego ani nawet formalnego wykształcenia.
Zmarł przedwcześnie z powodu banalnego przeziębienia. 24 listopada 1864 r. w drodze na uczelnię złapała go ulewa i cały dzień spędził w mokrym ubraniu. Dostał gorączki i już nie powrócił do zdrowia. Rodzina obwiniała o to jego żonę, która sprowadzała do chorego męża szemranych lekarzy zalecających leczenie wszelkie dolegliwości zimną wodą. George Boole nie przeżył tej kuracji, zmarł po dwóch tygodniach w wielu ledwie 49 lat.