Rozstrzygnięcie konkursu na Nylforce Carbon od Aye Aye Labs!
- Szczegóły
- Super User
Konkurs na Nylforce Carbon od Aye Aye Labs został oficjalnie zakończony. Rozstrzygnął się on w ciągu zaledwie kilku minut. Jak można było się spodziewać dpowiedzi na pytania nie przysporzyły nikomu większych problemów. Skuteczność w prawidłowym odpowiadaniu na pytania była stuprocentowa.
W konkursie do wygrania była pełna rolka filamentu Nylforce Carbon za zajęcie pierwszego miejsca oraz po 100 gram za zajęcie drugiego i trzeciego.
Oto lista zwycięzców:
I MIEJSCE ? Bartłomiej Gaczorek ? rolka Nylforce Carbon
II MIEJSCE ? Bartłomiej Michna ? 100 gr Nylforce Carbon - członek KOŁA MECHATRONIKI!
III MIEJSCE ? Sebastian Rodoń ? 100 gr Nylforce Carbon
Nagroda specjalna dla użytkowników MRR ? Grzegorz Biernacki ? rolka ABS HBot 2,85 mm.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
Polski student zbudował drukarkę 3D z klocków Lego - pierwszą taką na świecie
- Szczegóły
- Super User
Nietypowa drukarka jest pracą inżynierską Piotra Palczewskiego, który w tym roku ukończył Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na całym świecie nie ma drugiego takiego urządzenia.
- Chciałem, żeby moja praca inżynierska była oryginalna. Chyba mi się to udało. Chciałem też pokazać, że drukarki 3D nie są aż tak kosmicznie nieosiągalną technologią. Można je zbudować we własnym domu, i to przy użyciu powszechnie dostępnej elektroniki - mówi Piotr Palczewski.
Urządzenie absolwenta działa jak większość niskobudżetowych drukarek 3D, tyle że niemal w całości zbudowane jest z klocków Lego - dokładnie z 1,7 tys. kolorowych części. Komputer pokładowy oraz serwomotory pochodzą ze specjalnej serii Lego Mindstorms przeznaczonej dla młodych robotyków. Poza klockami drukarkę tworzy jeszcze zintegrowana głowica podająca materiał, i szklany blat o wymiarach 13 x 10 cm.
Drukarka mierzy ok. 35 cm wysokości oraz 26 cm szerokości. Jej koszt to - jak szacuje wynalazca - ok. 3 tys. zł. Projekt i budowa urządzenia zajęły konstruktorowi rok.
Drukarka z klocków tworzy wszystko to, co inne drukarki 3D. - Za jej pomocą możemy drukować niemal wszystko, przedmioty codziennego użytku, części zamienne, a nawet suknie i obuwie. Drukarki znajdują zastosowanie w medycynie, za ich pomocą tworzy się m.in. implanty i protezy - mówił młody konstruktor.
Jak można wydrukować dany przedmiot? - Na początku trzeba wykonać model 3D w przeznaczonych do tego programach typu CAD. Można również ściągnąć z internetu gotowe modele i wtedy problem mamy z głowy. Następnie odpowiedni program przekształca nasz trójwymiarowy model w ciąg instrukcji zrozumiały dla drukarki. Po przesłaniu tego pliku do urządzenia za pomocą wi-fi wystarczy kliknąć "enter" i rozpoczyna się drukowanie - opowiada absolwent AGH.
Jak przebiega proces samego drukowania? Zastosowana w urządzeniu technologia druku 3D polega na tym, że tworzywo sztuczne ABS, które ma formę żyłki, jest wpychane do głowicy, gdzie następnie jest topione w ok. 230 stopniach Celsjusza. Topiony materiał jest rozprowadzany po zaprogramowanych trajektoriach, natychmiast po wydostaniu się z głowicy spaja się z poprzednią warstwą i zastyga. Nakładany warstwa na warstwę tworzy trójwymiarowy przedmiot. Wydruki są jednokolorowe, ale dostępne są różne kolory żyłek.
Autor projektu planuje napisanie listu do firmy Lego z zapytaniem, czy byłaby zainteresowana promocją urządzenia lub też jego odkupieniem.
W planach Piotra Palczewskiego jest realizacja kolejnego ciekawego projektu: - Jako pracę magisterską chcę zrobić sterowanie obiektami, np. manipulatorem robota, wózkiem inwalidzkim lub interfejsem komputera za pomocą myśli, czyli fal EEG. Po raz kolejny chciałbym zrobić coś niesztampowego i ciekawego, a zarazem przydatnego. Na razie mam problem z zebraniem funduszy.
Cały tekst na portalu Wyborcza.pl
WAKACJE!!!
- Szczegóły
- Super User
Wszystkim uczestnikom zajęć, które odbywały się w roku szkolnym 2014/2015 w ramach KOŁA MECHATRONICZNEGO życzymy udanych, pełnych wrażeń, a przede wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji!
Zajęcia z mechatronikami z Czech
- Szczegóły
- Super User
9 czerwca, późnym popołudniem, w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie gościli uczniowie technikum mechatronicznego z Czech wraz z opiekunem. Wzięli oni udział w zajęciach poświęconych konstruowaniu i programowaniu robotów mobilnych przeznaczonych do walk w rozgrywkach sumo. Goście z Czech podzielili się na trzy grupy i z zapałem zabrali do pracy. Po dwóch godzinach roboty były już zbudowane i wstępnie zaprogramowane. Można było więc przystąpić do sparingów, po których młodzi konstruktorzy wyciągali wnioski przekładające się na poprawki dokonywane w konstrukcji robotów i zmiany w programach sterujących. Po kolejnej godzinie, kiedy wszystko było zapięte na ostatni guzik, rozpoczął się turniej sumo. Walki odbywały się w systemie ?każdy z każdym?. Każda walka składała się z trzech, maksymalnie trzy minutowych rund, kończących się najczęściej przed czasem wypchnięciem jednego z robotów poza planszę. W przypadku remisu odbywała się dogrywka.
O ile początkowo zajęcia odbywały się w dość spokojnej atmosferze, to w ich końcówce emocje sięgnęły zenitu. Każda walka kończyła się okrzykami radości zwycięzców i dezaprobaty przegranych. Minęło sporo czasu, zanim na planszy pozostał niekwestionowany zwycięzca!
70-lecie PZS nr 2
- Szczegóły
- Super User
W miniony weekend (29 i 30 maja) w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 70-lecia jej istnienia. Obchodom towarzyszyło szereg wystaw okolicznościowych, które można było obejrzeć w szkole, na terenie Miejskiego Zakładu Zieleni w Pszczynie, a także w pobliżu hali POSiR i w warsztatach szkolnych.
KOŁO MECHATRONIKI działające w naszej szkole także przygotowało się do tej uroczystości, prezentując stanowiska ze sterownikami PLC, układami elektropneumatycznymi i silnikami trójfazowymi. Tradycyjnie już można było zobaczyć mobilne roboty z klocków LEGO MINDSTORMS. Nowością (choć już wcześniej pokazaną uczniom w gimnazjum oraz podczas Dnia Otwartego PZS nr 2) była drukarka 3D drukująca loga szkoły oraz podzespoły dla swojej kopii!